blue shadow

Czas podcastów

Nie wiemy, jak Ty, ale my uwielbiamy podcasty.

Szczególnie teraz, gdy wieczory robią się dłuższe, kanapa kusi swoją wygodą, a kubek aromatycznej herbaty smakuje wyjątkowo dobrze. Ale chciałoby się porobić czasem w domu coś innego niż oglądanie kolejnego serialu kryminalnego lub komedii romantycznej na Netflixie, prawda?

Podcasty to też genialny dodatek do jesiennych spacerów po parku. A jak się przy nich świetnie robi przedświąteczne porządki! No i w ogóle, dobrze czasem dać odpocząć oczom, zmęczonym ekranami i czytaniem (mimo że książki też kochamy!).

Ale co to w ogóle jest podcast? Wikipedia opisuje ten format jako publikację dźwiękową (czyli taką, jakiej słuchasz na Spotify) lub filmową (bo istnieją też podcasty, które można „oglądać” na YouTube). Jest to dość luźna i demokratyczna forma tworzenia „contentu”, najczęściej w odcinkach.

W podcastach może przewijać się jeden temat, ale nie musi. Niektóre publikacje bawią (jak wywiady ze znanymi osobistościami), inne informują (np. o bieżących wydarzeniach na świecie), jeszcze inne uczą (przykładowo: „Jak zdrowo się odżywiać”). Są też takie, które istnieją tylko po to, żeby twórca po prostu się wygadał :)

Pierwsze podcasty pojawiły się na początku tego millenium. W Polsce znane są od mniej więcej 2005 roku. Ale prawdziwą furorę zrobiły na świecie w ostatniej dekadzie. Bo okazuje się, że podcasterką może być praktycznie każda z nas, która „umie” w te klocki. Najnowsze statystyki mówią, że w 2023 w eterze istnieje już około 5 milionów podcastów.

Kto ma czas na słuchanie tego wszystkiego?! Otóż my wzięłyśmy na siebie to wyzwanie i przeczesałyśmy dla Ciebie internet (no, może niecały) w poszukiwaniu najlepszych podcastów o modzie. I życiu. Dziś przedstawiamy Ci listę tych, które szczególnie polecamy na jesienny czas.

Nie czuj się w obowiązku przesłuchiwać wszystkich, bo zadań domowych w blue shadow nie zadajemy. Ale może akurat któryś temat przyciągnie Twoją uwagę?...

 

MODOWE FAKTY I MITY

Na ten temat można by spokojnie napisać kilka tomów encyklopedii.

Ale nie chodzi tu bynajmniej o szkolną wiedzę na temat mody, jej stylów, modelek i  projektantów. Bo o filmie „Dom Gucci”, słynnych kalendarzach Pirelli, czy pokazach „Aniołków” Victoria's Secret słyszała chyba każda kobieta.

Nas bardziej interesują „smaczki” i ciekawe spostrzeżenia. Wybrałyśmy więc dla Ciebie trzy odcinki podcastów, które odsłaniają kulisy mniej znanych historii.

 1. Dressed: The History of Fashion

Odcinek pt. The King of Fashion: Paul Poiret

            Założymy się, że nazwisko tego projektanta mody raczej Ci nie świta. (A pisałyśmy o nim już trochę w naszym „Boho Abecadle”.)

            Prowadzące podcast, które z zawodu są historyczkami mody, nazywają go „Fashion Rockstar”. Ten francuski projektant zrewolucjonizował sposób ubierania   się kobiet w XX wieku. Dzięki niemu, między innymi, istnieje nasza marka. Paul       Poiret był bowiem  prekursorem mody boho.

            Ponadto, w blue shadow uważamy, że „Romantics are the new rebels”. Historia tego projektanta doskonale wpisuje się więc w to założenie, bo - ponoć - niezły był z niego awangardowy rebeliant.

            I jak tu nie kochać opowieści o modzie?

 1. Fashion No Filter

Odcinek pt. Alexandre de Betak on the future of the fashion week

            Jest takie powiedzenie w środowisku mody: „It's always fashion week somewhere (Zawsze gdzieś jest jakiś tydzień mody)”. Od Paryża, przez Mediolan, Londyn, Madryt, aż po Nowy Jork. Nawet jeśli nigdy na takim wydarzeniu nie byłaś, z pewnością nie raz oglądałaś relacje w telewizji lub mediach społecznościowych.

            Wygląda to co najmniej imponująco. Najbardziej znane modelki na wybiegu, wybitni projektanci za kulisami, celebryci wśród publiczności, ciekawe i czasem szokujące stroje... Ostatnimi czasy organizatorzy prześcigają się też w wychodzeniu poza schematy tradycyjnego pokazu mody, organizując go np. w błocie (kolekcja    wiosenno-letnia Balenciaga z października 2022) lub malując sukienkę sprayem na  ciele modelki (pokaz marki Coperni z Bellą Hadid z października 2022).

            Ale cały ten blichtr okupiony jest ciężką pracą, ogromnym stresem i niewyobrażalnymi wręcz wydatkami. Wie o tym Alexandre de Betak, który organizuje słynne pokazy mody od lat.

            Posłuchaj, co o nich sądzi.

 1. Vogue Polska

Wybory Karli – odc. 5 - Karolina Gruszecka i Monika Kapłan

            Nie mogło zabraknąć tu polskiego akcentu. Szczególnie że z Moniką Kapłan trochę się już znamy.

            Ta specjalistka od PR-u i marketingu mody pomogła nam na początku naszej „boho” drogi. (Pisałyśmy o tym w blogu „Jak się projektuje marzenia?”). Ale pracowała też z największymi markami w Polsce i zagranicą, tworząc spektakularne kampanie reklamowe i ściągając na nie słynne modelki, np. Kendall Jenner i Kate Moss.

            W branży działa już jakieś dwie dekady. Ma więc sporo ciekawych historii do opowiedzenia. Np. jak to się stało, że zaczęła współpracę z prestiżową paryską agencją, przewidującą trendy w modzie, będąc totalnym laikiem.

            Przesłuchaj ten odcinek koniecznie.

 

MODA W WIELKIM ŚWIECIE

Ręka do góry, kto nie lubi posłuchać o strojach Beyoncé z jej ostatniej trasy koncertowej lub dowiedzieć się, która stylizacja zrobiła największe wrażenie na festiwalu filmowym w Cannes.

Nie ma co ukrywać – każda z nas tęskni trochę za wielkim światem mody. A że niewiele z nas stać na taki przepych i niekoniecznie byśmy się w nim odnalazły, fajnie sobie po prostu pomarzyć. Też czasem sobie myślisz „Jak świetnie ja wyglądałabym w tej sukience?”

Dlatego z wypiekami na twarzy słuchałyśmy podcastów z ploteczkami i fascynującymi faktami na temat modowej popkultury. Oto trzy z nich.

 1. Freakery – Historia Mody

Odcinek pt. MET Gala – sztuka, Anna Wintour, cebula i memy

            Targowisko próżności czy faktyczna akcja charytatywna? To pytanie zadajemy sobie co roku, oglądając MET Galę.

            Bez względu na to, co o nim myślimy, bezsprzecznym faktem jest, że to najbardziej prestiżowe wydarzenie modowe na świecie, charakteryzujące się niesamowitym blichtrem i pompą. Teoretycznie natomiast chodzi o zbiórkę pieniędzy na na rzecz Instytutu Kostiumów należącego do Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

            Oprócz tego odcinka, Freakery omawia też inne edycje. A ostatnią MET Galę, z 2023, możesz nawet pamiętać. Bo tematem przewodnim była na niej moda kontrowersyjnego projektanta, Karla Lagerfelda.

            Naprawdę jest o czym posłuchać.

 1. The Business of Fashion Podcast

Odcinek pt. Somali Supermodel Iman on the Struggle for Representation in Fashion

            Jedynie garść kobiet na świecie zalicza się do elitarnego grona supermodelek. Wśród nich znajduje się też Iman, która swoją karierę rozpoczynała w drugiej połowie lat 70-tych.

            Ta czarnoskóra piękność nie miała łatwego startu, z racji swojego koloru skóry właśnie. W tamtym czasie świat nie był jeszcze gotowy na inne (niż białe) kanony piękna. Często więc zdarzało się, że musiała coś komuś udowadniać.

            W tym odcinku podcastu opowiada także o tym, jak została „odkryta”, ile kosztowało ją „odnalezienie” się w amerykańskiej rzeczywistości i wspomina swojego słynnego męża, Davida Bowie.

            Ta perełka wśród podcastów o modzie powinna przypaść Ci do gustu.

 1. The Business of Fashion Podcast

Odcinek pt. Victoria Beckham on Taking Power Back from her Critics

            Możesz ją pamiętać jako Posh Spice z najbardziej znanego współcześnie girlsbandu. Albo jako jedną z „WAGs”, czyli żon znanych sportowców - w tym   przypadku angielskiego piłkarza Davida Beckhama.

            Ale Victoria Beckham to też osobowość w świecie mody. Sam jej elegancki wizerunek o tym świadczy (ponoć nawet w kuchni nosi szpilki). Była też kiedyś ambasadorką Dolce & Gabbana, na Milan Fashion Week prezentowała kolekcję Roberto Cavalli i pełniła rolę redaktorki ds. mody dla magazynu Harper's Bazaar. Oprócz tego, prowadzi też markę pod swoim imieniem, która – o dziwo! - nie osiągnęła spektakularnego sukcesu.

            W tej rozmowie mówi jednak o tym, że - nawet będąc sławnym - nic nie jest Ci podane na talerzu. A każdy sukces okupiony jest ciężką pracą i poświęceniami.

            Ten odcinek to prawdziwa szkoła życia, nie tylko w modzie.

 

ODPOWIEDZIALNA MODA

Dużo ostatnio dyskutuje się na temat roli przemysłu odzieżowego w „zaśmiecaniu” naszej planety i odpowiedzialności marek, tych wielkich i tych mniejszych, w kwestii ochrony środowiska naturalnego. Zrównoważony rozwój (po angielsku „sustainability”) to chyba jedno z najczęściej dziś używanych słów w rozmowach o przyszłości mody.

W blue shadow, ten temat nie jest nam obcy. Od dawna już wyznajemy i wdrażamy w praktyce filozofię ZERO WASTE, czyli używania końcówek materiałowych w lamówkach czy podszewkach. Czasami robimy z nich dodatki, takie jak opaski na włosy. Staramy się współpracować z partnerami, którzy mają podobne do nas podejście do tematu. Zwracamy też uwagę na to, skąd pochodzą materiały, z których projektujemy ubrania.

Ale zrównoważony rozwój w modzie ma wiele innych aspektów. Z ciekawością więc słuchałyśmy poniższych historii o dobrych dla naszej planety praktykach w branży mody.

 1. Odpowiedzialna moda.

Odcinek #89 Więcej niż pranie

            Zdarza Ci się wrzucić do prania bluzkę, którą nosiłaś zaledwie kilka godzin? Na jakim programie wstawiasz pranie? I ile razy w ogóle włączasz pralkę w ciągu dnia?

            Prowadząca podcast Katarzyna Zajączkowska cytuje szokujące statystyki o zachowaniach konsumenckich na świecie. Nie chodzi jednak o to, żeby kogokolwiek za cokolwiek obwiniać. Autorce zależy na tym, abyśmy zastanowiły się nad tym, czy nasze (często niestety niedobre) nawyki domowe da się jednak zmienić.

            Bo wełniany sweter wystarczy ponoć prać tylko raz do roku. Wiedziałaś?

            Ten odcinek pełen jest podobnych, zaskakujących faktów.

 1. CO Z TĄ MODĄ?

Odcinek pt. Regulacje w branży mody – co się zmieni – Agnieszka Oleksyn-Wajda

            Rafał Reif w swoim autorskim programie przekonuje, że branżę modową czeka rewolucja. Żeby to udowodnić, zaprasza ciekawych gości, którzy wraz z gospodarzem komentują zjawiska, takie jak drugi obieg, czy etyka w przemyśle odzieżowym.

            Nas zainteresował odcinek z Dyrektorką Instytutu Zrównoważonego Rozwoju i   Środowiska na Uczelni Łazarskiego.

            A to dlatego, że do dyskusji o działaniach pro-ekologicznych w modzie włączyła się niedawno sama Unia Europejska. W Brukseli toczą się zaawansowane prace nad przełomowymi regulacjami, które określą nowe ramy działania marek odzieżowych w Europie. Pani Agnieszka i autor podcastu pracują wspólnie z przedstawicielami branży w Polsce nad wypracowaniem wspólnego stanowiska wobec tych planowanych rewolucji.

            Posłuchaj zatem o tym, co, jak i kiedy się zmieni.

 1. FashionExpress

Odcinek pt. Roman Ziaja: modelka nie musi być ładna, musi być oryginalna

            Aż nas zazdrość wzięła, kiedy dowiedziałyśmy się, że ten podcast prowadzi nasza rodzima firma eobuwie.pl (którą serdecznie z tego miejsca pozdrawiamy). Jego twórcy podejmują fajne i oryginalne tematy, nie tylko o butach.

            Ten odcinek jest naprawdę ważny. Roman Ziaja jest bowiem właścicielem agencji modelek SPP z ogromnym dorobkiem zawodowym. W swojej pracy widział już prawdopodobnie wszystko. I zwraca uwagę na kilka istotnych spraw.

            Nie zapominajmy, że większość modelek to bardzo młode, niedoświadczone przez życie dziewczyny. A branża mody potrafi być wyjątkowo brutalna. Paradowanie na wybiegu w wystrzałowych ciuchach od wielkich projektantów to tylko kropla w morzu tego zawodu. W  agencji SPP nie ma więc lekko. Jeśli dziewczyny zaczynają   opuszczać się w nauce w zwykłej szkole, to... dostają bana na zajęcia z modelingu. Do czasu aż poprawią oceny.

            Ciekawy podcast, prawda?

 

PROGRES W ŚWIECIE MODY

Do lat 20. XX wieku kobiety nie nosiły spodni. Elastan wynaleziono dopiero w 1958 roku. A piżama była kiedyś męskim strojem dziennym. (Przeczytaj też o tym w naszym blogu „Piżamowy debiut roku”.)

Moda wiele zawdzięcza eksperymentom oraz innowatorom. A progres w naszej branży odbywa się wielotorowo. Testowane są nowe materiały i technologie produkcji. Projektanci coraz śmielej podchodzą do stylizacji. I nawet odbiorcy mają swój wkład w rozwój przemysłu, wymagając zapewnienia godnych warunków zatrudnienia pracownikom lub zmniejszenia marnotrawstwa naturalnych zasobów przy produkcji ubrań.

Dlatego poniżej przedstawiamy Ci trzy trendy, które – naszym skromnym zdaniem - mają szansę zmienić oblicze mody w najbliższych latach.

 1. Articles of Interest

Odcinek pt. Plus Sizes

            Rozmówcy tego odcinka są Amerykanami. Mają więc dość spore doświadczenie w tej dziedzinie, bo - według badań – 1/3 ich społeczeństwa nosi rozmiary plus size.

            Natomiast moda w Stanach zupełnie nie oddaje rzeczywistości. Kobiety o bardziej krągłych sylwetkach zmuszone są często nosić ubrania niedopasowane lub zupełnie bez formy, bo niektóre marki w ogóle nie dbają o ich wygląd. A często   zdarza się też, że większej odzieży w ogóle w sklepach nie ma. Kupują wtedy rzeczy w second handach (inaczej - „lumpeksach”) lub zamieniają się ciuchami.

            Ten temat jest nam szczególnie bliski, bo nasza marka skierowana jest do kobiet o różnych sylwetkach i rozmiarach. Szczycimy się też tym, że przykładamy wagę do odpowiedniego projektowania ubrań plus size. Bo nie zawsze wystarczy po prostu użyć więcej materiału. Ale okazuje się, że jesteśmy w mniejszości, nie tylko w Polsce. Najwyższy czas więc to zmienić.

            I o tym właśnie jest ten odcinek.

 1. Posłuchaj Harel.

Odcinek pt. Posłuchaj Harel. Fashion shaming

Niestety, nie każde zjawisko w modzie jest pozytywne. Jak w każdej dziedzinie życia, również w przemyśle odzieżowym istnieje ta „Ciemna Strona Mocy”. A przecież ubrania i nasz wygląd powinny raczej nas podbudowywać. Mówią o tym badania oraz psychologowie.

W dobie internetu, niezmiernie dużo jest „krytykantów” hejterów, którzy chowają się za anonimowymi lub fałszywymi profilami w mediach społecznościowych. Dotyczy to np. zjawiska znanego jako „body shaming” - wygłaszania krzywdzących opinii na temat czyjegoś ciała. Smutna prawda jest taka, że kobiety padają jego ofiarami dużo częściej niż mężczyźni.

Ostatnio pojawiło się też jego nowe wcielenie - „fashion shaming”. Bo „jak Ty się dziś ubrałaś, dlaczego nie nosisz szpilek – przecież jesteś kobietą, ta fryzura do Ciebie nie pasuje.” Itd., itp. Harel opowiada o tym na swoim przykładzie. I o tym, jak sobie z tym radzić, również.

Bierzmy z niej przykład!

 1. WARDROBE CRISIS with Clare Press

Odcinek pt. How to Dress your Avatar for the Metaverse – Digital Fashion 101 with Moin Roberts-Islam

Pamiętasz z dzieciństwa takie tekturowe lalki, które ubierało się w różne papierowe ciuszki? A miałaś Barbie, której dobierałaś stroje na różne okazje? W dzisiejszych czasach też można się tak bawić. Z tym że wszystko przeniosło się do Metawersu – wirtualnego świata w wymiarze 3D.

Avatarów nie wymyślił w roku 2009 Jameson Cameron na potrzeby słynnego filmu. Samo słowo pochodzi z sanskrytu i oznaczało początkowo inkarnację bóstwa w hinduizmie. A przyjęło się we współczesnym świecie, bo ludzie bardzo jednak lubią być kimś innym w „równoległym świecie”. Nawet jeśli ta nieprawdziwa, graficzna postać reprezentuje realną osobę tylko w wirtualu.

Ale ma to też swoje dobre strony. W modzie, na przykład. Dzięki metawersowi możesz stworzyć dla siebie Avatara i „przymierzać” ciuchy w sieci lub zestawiać najbardziej odjechane stylizacje bez obawy o to, że możesz pomylić rozmiar czy połączyć niepasujące do siebie zazwyczaj desenie. Uważamy, że to całkiem ciekawe rozwiązanie, które – być może – rozwiąże niedługo problem niemożności przymierzania ubrań w przypadku zakupów w e-commerce. Dlatego będziemy się temu trendowi przyglądać z wielkim zainteresowaniem.

            Posłuchaj koniecznie o tej innowacji.

 

Mogłybyśmy tak jeszcze długo wymieniać, bo świat mody jest fas-cy-nu-ją-cy. Ale te 12 odcinków na początek na pewno Ci wystarczy. Daj nam koniecznie znać, który podobał Ci się najbardziej.

A jakich podcastów Ty słuchasz w długie, jesienne wieczory?

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium