Lollapalooza, Roskilde, Primavera Sound, Open’er. Co mają ze sobą wspólnego te wszystkie nazwy?
Brzmią jak dużo dobrej muzyki na żywo. Przywołują wspomnienia o niepowtarzalnych chwilach z przyjaciółmi. Pachną latem, wakacjami i wolnością. Smakują jak lody, frytki i piwo z sokiem malinowym. I sprawiają, że mamy ciarki na całym ciele, bo wiemy, że znowu nadchodzi ich czas.
Ze względu na swój dobroczynny wpływ na relacje interpersonalne i społeczne muzyka na żywo świetnie nadaje się do celebrowania ważnych momentów. Dlatego najstarsze informacje o wydarzeniach quasi-muzycznych sięgają czasów starożytnej Grecji. Taniec i śpiew uświetniały wówczas zazwyczaj święta państwowe i podniosłe wydarzenia.
W nowoczesnym wydaniu festiwale organizowane są jednak od lat 60. XX wieku. Różnica jest taka, że muzyka jest główną bohaterką tych wydarzeń.
I nie - Woodstock wcale nie był pionierem w tej dziedzinie. Ale jego historia zdecydowanie przyczyniła się do popularności festiwali. Już w roku 2011 PollStar Global podawało, że na świecie odbywało się 1,500 tego typu muzycznych spotkań w ponad 70 krajach.
W Europie nie możemy narzekać na nudę. Od maja do września w zasadzie w każdy weekend odbywa się na naszym kontynencie jakiś festiwal. Wiele z nich to legendarne już instytucje, udział w których to spełnienie marzeń dla najbardziej zdeklarowanych fanów muzyki na żywo.
Ale słynny Glastonbury w Wielkiej Brytanii czy głośny (dosłownie i w przenośni) Rock Am Ring w Niemczech to nie tylko największe gwiazdy i śpiewanie razem z nimi Twoich ulubionych przebojów. Ostatnimi czasy pojawił się jeszcze jeden nieodzowny element festiwalowej układanki.
Moda festiwalowa to często w okresie letnim osobny departament w kolekcjach wielu marek odzieżowych.
W blue shadow, jak co roku, jesteśmy przygotowane na to wakacyjne wyzwanie. Dlatego oddajemy w Twoje ręce subiektywny przewodnik po europejskich festiwalach i stylówkach, które same chętnie byśmy na nie założyły.
AFRO NATION, 26-28 CZERWCA, PORTIMÃO, PORTUGALIA
DLA ZWOLENNICZEK KLIMATÓW AFRO
O festiwalu
Muzyka z afrykańskim rodowodem w końcu zaczyna być doceniana na świecie. Od kilku lat, najbardziej znane gwiazdy z Czarnego Kontynentu zapraszane są na międzynarodowe wydarzenia muzyczne, także w roli headlinerów. Pewnie znani Ci są już Burna Boy czy Wizkid.
Ale Afro Nation to prawdziwy rarytas dla miłośniczek gatunków afro beats, dancehall czy amapiano. Cały festiwal poświęcony jest bowiem afrykańskim artystom. Oprócz portugalskiej, jest kilka innych, międzynarodowych edycji: w USA, Ghanie, Meksyku i Puerto Rico.
Nasze muzyczne typy na edycję 2024
Poprosiłyśmy o sugestie Sarę, jedną z sióstr-założycielek naszej marki. Tańczenie do rytmów afrykańskich to jej wielka pasja.
Trzech nigeryjskich artystów: Asake (reprezentant Afrobeats i afropopu), Rema (przedstawiciel Afrorave i trapu) oraz rapper Odumodoblvck to jej główne typy. Ale gdyby się do Portugalii w tym roku wybierała (a nigdy nic nie wiadomo), za nic nie opuściłaby też występu artystki z RPA, reprezentującej styl amapiano i ukrywającej się pod przewrotnym pseudonimem Uncle Waffles.
Co założyć?
Miasteczko Portimão położone jest w prowincji Algarve, na samym południu Portugalii. W tym regionie kraju pod koniec czerwca temperatury sięgają 30 stopni w dzień. A sam festiwal odbywa się na plaży (Praia da Rocha).
Bankowo więc będzie parno. I dlatego przydadzą Ci się lekkie, luźne stylówki.
Na początek widziałybyśmy kolorowy komplet SHADE, składający się z krótkiej bluzki oraz spodni długości midi. Dodałybyśmy także pasującą do niego opaskę o tej samej nazwie, bo doskonale podtrzymuje włosy. (A nic tak nie przeszkadza przeżywać niezapomniane chwile, jak przyklejające się do twarzy pasemka, prawda?) Możesz też zawsze zamienić crop top SHADE na jedną z naszych chust i „zamontować” ją jako skąpą część górną stylówki.
Inną dobrą opcją będzie na pewno bluzka SCALA z dekoltem typu „Carmen” w towarzystwie przewygodnych, uniwersalnych szortów TASSEL.
MONTREAUX JAZZ FESTIVAL, 5-20 LIPCA, MONTREAUX, SZWAJCARIA
DLA KOCHAJĄCYCH JAZZ, SOUL I R&B
O festiwalu
Montreaux to szczególny rodzaj festiwalu. Odbywa się bowiem na przestrzeni prawie całego miesiąca. A w ciągu jednego dnia planowanych jest tylko kilka koncertów o bardziej formalnym charakterze, w dość nietypowych miejscach (np. z miejscami siedzącymi w kasynie).
Oprócz gatunku, który ma w nazwie, organizatorzy zapraszają nad Jezioro Genewskie baaaaaardzo różnych wykonawców: od popowych (Duran Duran), poprzez rockowych (The Smashing Pumpkins), po elektronicznych (Kraftwerk). Ale jazz zawsze gra w Montreaux pierwsze skrzypce.
Nasze muzyczne typy na edycję 2024
W tym roku festiwal rozpoczyna się „z przytupem”. Na Gali Otwarcia zagra dwóch wspaniałych, amerykańskich artystów: trębacz z Nowego Orleanu, Trombone Shorty, oraz Jon Batiste, znany z muzycznej oprawy dla telewizyjnego talk show ze Stephenem Colbertem.
Pod koniec drugiego tygodnia na jednej scenie wystąpią też dwie współczesne diwy. Amerykanka Janelle Monáe w niezwykle ciekawy sposób łączy soul, jazz, R&B, hip-hop i punk. A Brytyjka RAYE w tym roku zgarnęła siedem (!) statuetek BRITs - nagród brytyjskiego przemysłu fonograficznego.
Co założyć?
Mimo że Szwajcaria kojarzy nam się z naturą, uprawianiem sportów zimowych i bankami, to charakter festiwalu zobowiązuje. Stawiamy tu więc na kobiecość i subtelną elegancję.
Wspaniale prezentować się będziesz w Montreaux w naszych boho sukienkach.
Jeśli lubisz monochromatyczną maxi prostotę, poleca się LONA. Możesz nawet zaprezentować jej obie wersje, uniwersalną czerń lub przyciągającą uwagę fuksję, w różne dni festiwalu.
A jeśli Twoja domena to desenie, pozostawiamy Ci wybór pomiędzy sukienkami DEBBIE, LIGURIA i KWABENYA. No chyba że zostaniesz w Szwajcarii na dłużej. Wtedy będziesz miała gotowe stylówki na każdy koncert.
COLOURS OF OSTRAVA, 17-20 LIPCA, OSTRAVA, CZECHY
DLA MIŁOŚNICZEK INDIE ROCKA, FOLKA I ETNO
O festiwalu
Ostrawa to miasto, które nie może poszczycić się wybitnymi zabytkami czy szczególnie pięknymi zakątkami. Organizatorzy festiwalu wykorzystali jednak ten mało turystyczny klimat do stworzenia wydarzenia, na które od ponad 20 lat zjeżdżają fani muzyki z całego świata. W obecnym wydaniu koncerty odbywają się na terenie kompleksu dawnej huty Dolní Vítkovice, który świetnie „flirtuje” z kolorową nazwą festiwalu.
A jeszcze ciekawszą informacją jest to, że do granicy z Polską jest stamtąd tylko około 30 kilometrów.
Nasze muzyczne typy na edycję 2024
Colours of Ostrava to tzw. festiwal wielogatunkowy. Ale z roku na rok naszą uwagę przyciągają artyści reprezentujący gatunek indie, etno i folk. I na nich właśnie się skupimy.
Cieszy nas bardzo, że istniejący od 2011 folkowy zespół Sutari z Polski, złożony z czterech kobiet, włączony został w tegoroczny line-up. Równie ciekawym artystą jest Alex Serra - pochodzący z Barcelony muzyk i podróżnik, odwołujący się do różnych korzeni muzycznych, od Ameryki Łacińskiej po Afrykę. Ale w pierwszym rzędzie stałybyśmy na koncercie niemieckich eksperymentatorów Klangphonics, którzy tworzą muzykę elektroniczną na żywo u użyciem przedmiotow, niebędących prawdziwymi instrumentami, np. maszyny do szycia lub lampki wina.
Co założyć?
Tym razem dajemy się zainspirować nazwie festiwalu i gramy kolorami.
Ale najpierw o czym innym. Jako że w Czechach pogoda raczej nie rozpieszcza wieczorem, bezpiecznym pomysłem będzie założenie dżinsów (a mamy w naszej kolekcji całkiem sporo różnych modeli).
Za to na górę wrzuć top DAHLIA oraz naszą ażurową „kolczugę”, aka sweter HOTTI. Głównie dlatego, że mamy go w naszej kolekcji w… 12. różnych kolorach. Także zróbmy prostą kalkulację matematyczną. Festiwal trwa cztery dni. Możesz się więc nawet przebrać trzy razy w ciągu dnia :)
A gdyby aura była jednak dla festiwalowiczek łaskawa, zawsze możesz zamienić dżinsy na nasze spodenki WORRDI.
TOMORROWLAND, 19-21 ORAZ 26-28 LIPCA, BOOM, BELGIA
DLA FANEK MUZYKI ELEKTRONICZNEJ
O festiwalu
Bez względu na to, jakiej muzyki słuchasz na co dzień, która z nas nie lubi czasem po prostu pobawić się do elektronicznych brzmień? Organizatorzy Tomorrowland dobrze o tym wiedzą. Dlatego bilety na ich wydarzenia rozchodzą się często w kilka minut.
A duży plus festiwalu jest taki, że jego belgijska edycja odbywa się zazwyczaj w dwa ostatnie weekendy lipca. Jest więc szansa załapać się na te występy, których nie udało Ci się zaliczyć za pierwszym razem.
Nasze muzyczne typy na edycję 2024
Na tego typu festiwale jeździ się przede wszystkim po to, żeby „wytańczyć” wszystkie zmartwienia i stresy do rytmu znanych hitów. Dlatego na pewno znalazłabyś nas w tłumie na koncertach Tiësto, Swedish House Mafia i Davida Guetta.
Ale warto też czasem „przysłuchać się” nowej generacji didżejów, których pseudonimy artystyczne coraz częściej pojawiają się na listach przebojów. Nas zaciekawił Dom Dolla - nominowany do Grammy australijski producent muzyki house i techno, który współpracował już m.in. z Nelly Furtado i Gorillaz.
Co założyć?
Rozumiemy Twoje zdziwienie. Nasza kolekcja nie zawiera przecież zazwyczaj neonowych, metalizowanych czy lateksowych części garderoby. Ale mamy dla Ciebie za to inną dyskotekową propozycję.
Zabierz ze sobą do Belgii komplet WOOLY w zebrę. I zrób z niego trzy różne stylówki.
Pierwsza z nich niech będzie całością, z górą i dołem noszonymi razem. I koniecznie załóż wtedy do tego czarną czapkę PARTY P-1 ze srebrnymi kryształkami, żeby podkreślić charakter wydarzenia.
Następnie zamień crop żakiecik WOOLY na ozdobny stanik lub górę od stroju kąpielowego. A na koniec, zamiast spodni WOOLY, ubierz ultra krótkie spodenki dżinsowe.
SALT WAVE, 2-3 SIERPNIA, JASTARNIA, POLSKA
DLA PREFERUJĄCYCH MUZYKĘ ALTERNATYWNĄ
O festiwalu
Prawie wszyscy w Polsce jeżdżą na Open’era (pozdrawiamy!). Ale my w tym roku wybieramy inny festiwal, który także odbywa się nad naszym morzem.
Salt Wave może i nie ma jeszcze wieloletniej tradycji (to dopiero jego piąta edycja), ale za to odbywa się w jednym z najbardziej uroczych zakątków naszego kraju (Hel!). Ten butikowy festiwal sponsorowany jest przez Porsche i stawia na ciekawych, mniej znanych artystów z całego świata, którym towarzyszą najlepsi wykonawcy z Polski.
Nasze muzyczne typy na edycję 2024
Nie możemy nie wspomnieć, że Polskę reprezentują na Salt Wave w tym roku Taco Hemingway i Flirtini. I już sama ich obecność warta jest zachodu. Ale chcemy Ci również zwrócić uwagę na wykonawców z dalekich Antypodów.
Coterie to zespół złożony z czterech urodzonych w Nowej Zelandii braci, którzy większość życia spędzili w Australii. Grają bardzo przyjemną mieszankę pacific reggae, popu i indie rocka, a ich sceniczna energia nie ma sobie równych. Jordan Rakei też urodził się na maoryskiej wyspie. Następnie, przez Brisbane trafił do Londynu, gdzie ma obecnie swoją bazę. Jego styl to alternatywne połączenie soulu, jazzu, trip hopu i R&B.
Co założyć?
Jastarnia to piękne miejsce, bez wątpienia. Ale wszystkie wiemy, jak kapryśna potrafi być pogoda na północy naszego kraju, nawet w sierpniu. Trzymamy kciuki za to, żeby przynajmniej nie padało.
Uważamy też, że kardigany to świetne rozwiązanie na bałtyckie klimaty.
Co powiesz na połączenie spodni KAPSLOCK i krótkiego, pudrowo-różowego modelu POLLANA? Załóż pod niego top DAHLIA, bo może wczesnym popołudniem będzie jeszcze ciepło.
Albo inna opcja: spodnie QUEEN w kolorowe, pionowe pasy. Do tego czarna koszulka MANGO i dłuuuugi, czarny kardigan PAX z dużymi oczkami.
SZIGET, 7-12 SIERPNIA, BUDAPESZT, WĘGRY
DLA KAŻDEJ Z NAS
O festiwalu
Sziget reklamuje się jako „Wyspa Wolności”, ale wcale nie odbywa się na tropikalnym archipelagu. Jego lokalizacja to wyspa Óbudai na Dunaju, w obrębie Budapesztu.
Na festiwalową mapę Europy trafił ponad 20 lat temu. Jest obecnie jednym z największych i najbardziej popularnych wydarzeń muzycznych na naszym kontynencie. Zaczynał jako impreza studencka i trochę mu coś z tych młodzieżowych klimatów pozostało.
Nasze muzyczne typy na edycję 2024
Organizatorzy stawiają na wszechstronność. Więc gdybyś miała udać się tylko na jeden festiwal w tym roku, żeby dowiedzieć się, co się dzieje w każdym prawie gatunku muzycznym, Sziget jest właśnie tym miejscem.
Wyjątkowo pozwalamy tu sobie polecić Ci raczej znanych artystów. Ale takich, którzy przypomnieli się za to z nowym, ciekawym materiałem w ostatnich latach. Należą do nich Kylie Minogue („Padam, Padam”!), Sam Smith („Unholy”!) i MØ („Fake Chanel”!).
Co założyć?
Czy w wydaniu blue shadow istnieją propozycje zbliżone do młodzieżowych, studenckich klimatów?
Jak najbardziej. To nasze casualowo-sportowe sukienki.
A szczególnie, że możemy się tu również pochwalić fajowymi kolorami. Proponujemy Ci kilka modeli do wyboru: IKSI w kolorze grass, MARYĘ w odcieniu koralowym lub malinową POLĘ.
Ale jeśli wolisz mniej przyciągające uwagę ubrania, to zdecyduj się na czarną tunikę 9939, która spokojnie może udawać luźną kieckę.
READING & LEEDS FESTIVAL, 21-25 SIERPNIA, WLK BRYTANIA
DLA FANEK BRYTYJSKIEJ SCENY MUZYCZNEJ
O festiwalu
To wydarzenie ma w nazwie dwa angielskie miasta nie bez powodu. Odbywa się jednocześnie w Reading i Leeds, a artyści występują naprzemiennie raz tu, raz tu.
I mimo że media światowe zazwyczaj rozpisują się na temat Glastonbury, to właśnie Reading jest festiwalem z najdłuższą tradycją na wyspach. Odbywa się od lat 70. (!!!), a Leeds dołączył do niego dwie dekady później. Niemal wszyscy najważniejsi wykonawcy brytyjscy choć raz występowali na scenach tego bliźniaczego wydarzenia muzycznego. Nie brakowało też nigdy w line-upie wielkich międzynarodowych gwiazd, np. Billie Eilish czy Kendricka Lamara.
Nasze muzyczne typy na edycję 2024
Z racji prestiżu festiwalu na brytyjskiej scenie muzycznej, proponujemy mały przegląd nowej generacji lokalnych artystów.
Jeśli nie wiesz, kim jest bijący obecnie rekordy popularności DJ i producent muzyczny Fred again.., to musiałaś przespać co najmniej ostatnie dwa lata. Nia Archives to również artystka, której drum’n’bass-owe utwory regularnie goszczą na listach przebojów. Czekamy też na występ Chinchilla - piosenkarki-feministki, mieszającej alternatywny pop z hip-hopem i R&B. A o nominowanej do Grammy Jorji Smith już słyszałaś, prawda?
Co założyć?
Reading i Leeds są raczej robotniczymi, przemysłowymi miastami. I taki też charakter ma sam festiwal.
Stawiamy tu więc na „surowe”, industrialne stylówki.
W pierwszy dzień połącz krótką, dżinsową kamizelkę damską 3D 1314 ze spódnico-spodniami HARPERS. W drugi na dół ubierz długą, denimową spódnicę 3D 1399, a na górę bluzę BEBEE. A w ostatni dzień zestaw oba dżinsowe elementy razem.
No bardziej brytyjsko się nie da ;)
I jak? Trafiłyśmy w Twój festiwalowy gust? Mamy nadzieję, że uda Ci się w lecie odwiedzić chociaż jedno z tych wydarzeń. Może nawet przybijemy Ci na którymś z nich piątkę.
Ale, ale… Nie możemy się tu pożegnać bez muzycznego akcentu.
Zapraszamy Cię do przesłuchania playlisty z utworami artystów, o których mowa powyżej. Żebyś miała do czego potupać nóżką przy przymierzaniu naszych stylówek przed lustrem ;)